Pre-Academy Game Schedule Spring 2017

Saturday, March 4th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red DDYSC 09 Boys White 10:30am Home DSA footbal 1A white Andrea/Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue DDYSC 09 Boys Red,White and Blue 9:00am Home DSA footbal 1A white Paul/Kate
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red DDYSC 10 Boys White 9:00am Home DSA footbal 1B white Chris/Andrea
U7/U8 Girls DDYSC 09/10 Girls Red DDYSC 09/10 Girls White 10:30am Home DSA footbal 1B white Kevin/Doug

 

Saturday, March 11th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red, White & Blue TYSA 09 Boys Green 9:30am Away Granite Doug
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red RYSA 09 Boys Blue 12:30pm Away Granite Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys White TYSA 09 Boys Gold 11:00am Away Granite Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue RYSA 09 Boys Silver 2:00pm Away Granite Doug
U7 Boys & U8/U7 Girls DDYSC 10 Boys Red DDYSC 09/10 Girls Red 9:00am Home DSA football 1A white Chris/Kevin
U7 Boys & U8/U7 Girls DDYSC 10 Boys White DDYSC 09/10 Girls White 10:30am Home DSA football 1A white Chris/Kevin

 

Saturday, March 18th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red Concorde 09B Central Black 3:30pm Home DSA football 1A white Doug
U8 Boys DDYSC 09 Boys White Concorde 09B Central White 5:00pm Home DSA football 1A white Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red, White & Blue Concorde 09B Central Mix 1:30pm Home DSA football 1A white Paul
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue Concorde 09B Central Red 12:00pm Home DSA football 1A white Doug
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red Concorde 09B Central Silver 10:30am Home DSA football 1B white Doug
U7 Boys DDYSC 10 Boys White Concorde 09B Central Silver II 3:30pm Home DSA football 1B white Paul
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls Red Concorde 09G Central Black 12:00pm Home DSA football 1B white Chris
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls White Concorde 09G Central White 1:30pm Home DSA football 1B white Chris

 

Saturday, March 25th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red DDYSC 09 Boys White 9:00am Home DSA football 1A red Kate/Kevin
U8 Boys & U8/U7 Girls DDYSC 09 Boys Blue DDYSC 09/10 Girls 10:30am Home DSA football 1A red Andrea/Chris
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red DDYSC 10 Boys White 9:00am Home DSA football 1B white Andrea/Paul
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls Concord U8 Pre-Academy 2:30 pm Home DSA football 1B white Chris

 

Sunday, March 26th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red GSA 09 PSG 10:30am Away GSA - Bender A Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys White GSA 09 Lyon 12:00pm Away GSA - Bender A Kevin
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue GSA 09 Bordeaux 10:30am Away GSA - Bender B Andrea
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls GSA 09 Girls 12:00pm Home DSA football 1A white Chris

Saturday, April 1st

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red Smyrna SC PDP - Pool A 1:00pm Away Jonquil Park 5A Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys White Smyrna SC PDP - Pool B 2:00pm Away Jonquil Park 5A Kevin
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue Smyrna SC PDP - Pool C 3:00pm Away Jonquil Park 5A Andrea
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red DDYSC 10 Boys White 9:00am Home DSA football 1A white Andrea/Paul

 

Saturday, April 15th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red Concorde 09B Central Silver 12:00pm Away Blackburn Park 2 Andrea
U8 Boys DDYSC 09 Boys White Concorde 09B Central Silver 9:00am Away Blackburn Park 2 Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue Concorde 09B Central Silver II 10:30am Away Blackburn Park 2 Kevin
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red Buckhead FC 12:30pm Away Windsor Pkwy Chris
U7 Boys DDYSC 10 Boys White Buckhead FC 2:00pm Away Windsor Pkwy Andrea
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls GSA 09 Girls 9:00am Away GSA-Bender A Paul

Saturday, April 22nd

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red GSA 09 PSG 9:00am Home DSA football 1A red Andrea
U8 Boys DDYSC 09 Boys White GSA 09 Lyon 10:30am Home DSA football 1A red Kate
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue GSA 09 Bordeaux 12:00pm Home DSA football 1A red Kevin
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red DDYSC 10 Boys White 10:30am Home DSA football 1B white Chris/Andrea
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls DDYSC 08 Girls Premier 12:00pm Home Patillo Park 1 Paul

Saturday, April 29th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 BOYS DDYSC 09 Boys Red UFA 09B Premier 4:30pm Home Patillo Park 1 Andrea
U8 BOYS DDYSC 09 Boys White UFA 09B Red 3:00pm Home Patillo Park1 Kate
U8 BOYS DDYSC 09 Boys Blue Buckhead FC 10:30am Home DSA football 1A red Kevin
U7 BOYS DDYSC 10 Boys Red TYSA 09B Gold 10:30am Away Henderson 5 Chris
U7 BOYS DDYSC 10 Boys White TYSA 09B Green 12:00pm Away Henderson 5 Andrea
U/U7 GIRLS DDYSC 09/10 Girls TYSA 09G 9:00am Away Henderson 5 Paul

Sunday, April 30th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 BOYS DDYSC 09 Boys Red Concorde 09B Central Black 12:00pm Away Blackburn Park 3 Andrea
U8 BOYS DDYSC 09 Boys White Concorde 09B Central White 1:30pm Away Blackburn Park 3 Kate
U8 BOYS DDYSC 09 Boys Blue Concorde 09B Central Red 4:30pm Away Balckburn Park 3 Kevin
U7 BOYS DDYSC 10 Boys Red Concorde 09B Central Silver 12:30pm Home Pattillo 2A Chris
U7 BOYS DDYSC 10 Boys White Concorde 09B Central Silver II 2:00pm Home Pattillo 2A Andrea
U8/U7 GIRLS DDYSC 09/10 Girls Concorde 09B Central White 3:00pm Away Blackburn Park 3 Paul

Saturday, May 6th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red Inter Atlanta FC 09B Red 1:30pm Home DSA football 1A red Kevin
U8 Boys DDYSC 09 Boys White Inter Atlanta FC 09B White 12:00pm Home DSA football 1A red Andrea
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue Inter Atlanta FC 09B Blue 3:00pm Home DSA football 1A red Chris
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red DDYSC 10 Boys White 10:30am Home DSA football 1A white Paul/Kate
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls Pre-Academy Inter Atlanta FC 09G Elite 9:00am Home DSA football 1A white Andrea

Saturday, May 13th

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red NASA U8 Pre-Academy 9:00am Home DSA football 1A red Kevin
U8 Boys DDYSC 09 Boys White NASA U8 Pre-Academy 10:30am Home DSA football 1A red Andrea
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue NASA U8 Pre-Academy 12:00pm Home DSA football 1A red Chris

Sunday, May 14

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys & U8/U7 Girls DDYSC 09 Boys Blue DDYSC 09/10 Girls 1:00pm Home Pattillo 1 Chris/Andres
U7 & U8 Boys DDYSC 09 Boys Red DDYSC 10 Boys Red 1:30pm Home Pattillo 2A Paul/Kevin
U7 & U8 Boys DDYSC 09 Boys White DDYSC 10 Boys White 3:00pm Home Pattillo 2A Kate/Andres

Saturday, May 20th and Sunday, May 21st

DIVISION DDYSC TEAMS OPPONENT TIME H/A FIELD COACH
U8 Boys DDYSC 09 Boys Red tournament       Kevin
U8 Boys DDYSC 09 Boys White tournament       Andrea
U8 Boys DDYSC 09 Boys Blue tournament       Chris
U7 Boys DDYSC 10 Boys Red tournament?       Paul
U7 Boys DDYSC 10 Boys White tournament?       Kate
U8/U7 Girls DDYSC 09/10 Girls tournament       Andrea